Pozemek a nový občanský zákoník

 

V novém občanském zákoníku je pozemkům přisouzena veliká důležitost o změnách a opatřeních, které se jich týkají pojednává toto informatorium.

V NOZ se oprašuje stará zásada „povrch ustupuje půdě“ a nový občanský zákoník stanovuje, že stavby stojící na pozemku nebo pod ním jsou součástí pozemku.

 

V kupních smlouvách příp. zástavních smlouvách se tak bude převádět nebo zatěžovat jen a pouze pozemek (budova, nemovitost na něm, pod ním bude jeho součástí).

Pokud je vlastník pozemku a stavby na něm totožný automaticky se s lednem 2014 vše v katastru nemovitostí přepíše jako pozemek. V případě odlišných majitelů se nic měnit nebude a právní stav zůstane zachován. Pro tento případ NOZ ustanovuje vzájemné předkupní právo, pokud by jeden či druhý majitel chtěli pozemek resp. stavbu prodávat, převádět, darovat, musí ji nabídnout jeden druhému. Cílem je, aby došlo ke splynutí stavby a pozemku. Nicméně pokud nedojde k využití předkupního práva nic se neděje bude existovat dále.

Zde je nutné podotknout pro případ, že se vlastník pozemku a budovy toto předkupní právo rozhodnou vyloučit nebo vzdát se smlouvou, tak nebude dohoda účinné a smlouva nebude platit. Problémy pravděpodobně nastanou u pozemku kde je více spoluvlastníků nebo i u budov, protože každý z nich bude mít to předkupní právo a může být složitější nalézt dohodu. A pak na zaplacení bude mít tento člověk tři měsíce, což je poměrně dlouho.

 

Právo stavby

Na cizím pozemku lze rovněž získat tzv. právo stavby. Tedy možnost na cizím pozemku postavit budovu. Toto právo je nicméně omezeno na 99 let. Lze jej však prodloužit. Lze jej převádět, dědit, obchodovat s ním nebo darovat. Toto právo se zapisuje do veřejného seznamu – postaru do katastru nemovitostí. Také je třeba podotknout i když postavená budova zanikne, tak tím nezaniká právo stavby a budovu lze na pozemku postavit znovu.

 

Co se týče bytů v bytových domech, které stojí na cizích pozemcích, které nejsou ve vlastnictví společenství vlastníků nebo družstva nic se pro ně s novým občanským zákoníkem měnit nebude. Převody budou probíhat ve stejném modu jako před platností NOZ.

 

Stavba na cizím pozemku

Pokud stavebník staví na cizím pozemku v dobré víře pak má nárok na proplacení všech nákladů se stavbou od majitele pozemku. V případě, že nejedná v dobré víře pak majitel pozemku může požadovat odstranění stavby na náklady toho kdo stavbu postavil. V případě, že majitel pozemku o stavbě věděl a nic nepodnikl bude moci stavebník požadovat, aby mu majitel pozemku prodal pozemek za cenu obvyklou na trhu. Toho se však bude moci domáhat i majitel pozemku. Pokud půjde spor k soudu bude mít první právo koupě majitel stavby.

 

Přestavek

Jestliže při stavbě došlo k tomu, že část budovy zasahuje na cizí pozemek – přestavek a stavitel jednal v dobré víře neboť např. katastrální mapy mohly ukazovat, že pozemek není cizí, pak se tato přesahá část stane vlastnictvím stavebníka. A bude muset zaplatit majiteli pozemku cenu obvyklou. Musí však prokázat, že jednal v dobré víře a rozhodně nebude možné sousedovi zastavit třeba 100 metrů čtverečních a pak po něm požadovat tento pozemek jako přestavek.

 

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =
Www.pozemky-na-prodej.net je specializovaným serverem realitní společnosti Romfeld, s.r.o a společnosti Nejlepší bydlení realitní společnosti s.r.o. (web. www.nejlepsibydleni.cz ) zde najdete i kontakty, pokud chcete...

Pokračovat

Hledej pozemky v okrese:

Město, čtvrť:

Podrobnější hledávání

Vložte pozemek k inzerci zdarma

Hledám pozemek


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Pozemek a nový občanský zákoník - Pozemek a nový občanský zákoník   V novém občanském zákoníku je pozemkům přisouzena veliká důležitost o změnách a opatřeních, které se jich týkají pojednává toto...

Kam dál:

Domy:

  • Pokud nechcete pozemek zkuste hledat mezi Domy na prodej
  • rekreační nemovitosti najdete na Chaty a chalupy jak prodej, tak pronájem
  • Inzerce na Prodej domů je na desítkách hojně navštěvovaných serverů

Byty

Nemovitosti:

Reality:

Realitní poradenství, o nás, makléři: